Ozimek i okolice

Malownicze tereny gminy Ozimek rozciąga­ją się wzdłuż obu brzegów Małej Panwi, wśród lasów dawnej Puszczy Śląskiej na Równinie Opolskiej. Gmina położona jest w środkowo-wschodniej części woj. opolskiego, w odległo­ści ok. 20 km od miasta wojewódzkiego Opola.

W gminie Ozimek można wypocząć od zgiełku wielkich miast. Gospodarstwa agroturystyczne na terenie naszej gminy oferują gościom świet­nie wyposażoną bazę noclegową. Poza tym zapewniają liczne atrakcje, m.in. paintball, jaz­da na quadach na terenie „off road”, naukę jaz­dy konnej, plenery czy warsztaty rzeźbiarskie i malarskie.

Ponadto na gości czeka sieć ścieżek rowero­wych będących częścią Śląskiej Sieci Trasy Ro­werowej. Okoliczne lasy Stobrawsko-Turawskie sprzyjają grzybobraniu, uprawianiu joggingu, nordic walking.

Jedną z głównych atrakcji turystycznych gminy Ozimek jest możliwość zorganizowania spły­wów kajakowych na rzece Mała Panew, która jest nazywana również „Opolską Amazonką” i jako jedna z niewielu w Polsce zachowała swój nienaruszony, naturalny charakter. Bajkowe krajobrazy, różnorodny świat flory i fauny to właśnie rzeka Mała Panew. Na turystów czekają 4 trasy kajakowe o zróżnicowanym poziomie trudności.

Kompleks akwenów wodnych w Biestrzynniku i Grodźcu zachęca do plażo­wania, wędkowania i ucieczki na łono natury, to świetne miejsca odpoczynku dla rodzin z dziećmi. Bliskość Jezior Turawskich jest dodatkowym atutem naszej „małej ojczyzny”.

Z kolei Krasiejów zasłynął sensacyjnym odkry­ciem cmentarza płazów i gadów sprzed 225 mln lat. Odkrycie to kieruje uwagę naukowców i mediów z całego świata. Powstało tu stanowi­sko paleontologiczne, określane mianem świato­wego oraz wspaniały park rozrywki „JuraPark”. Turyści znajdą tu sporą dawkę dobrej zabawy w otoczeniu jurajskich jaszczurów, na dzieci czeka świetnie wyposażony plac zabaw, wyod­rębniono tu również miejsce do plażowania. Ponadto park oferuje Kino 5D, Prehistoryczne Oceanarium oraz bogatą ofertę gastronomiczną.

Dodatkowo w bezpośrednim sąsiedztwie powstaje nowa atrakcja Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie, który przeprowadzi uczestników przez tajemnice pochodzenia człowieka. Zwiedzający razem z wirtualnym przewodnikiem odbędą podróż do czasów naszych przodków.

Centrum kulturalne gminy stanowi Dom Kultury, który jest organizatorem przeglądów, koncer­tów, wystaw, spektakli teatralnych. „Nasze” Mażoretki to zarówno wielokrotne mistrzynie Polski, jak i wielokrotne finalistki mistrzostw Eu­ropy.

Gmina Ozimek może poszczycić się najstar­szym w Europie żelaznym mostem wiszącym z 1827r., który został nagrodzony w prestiżo­wym konkursie Zadbany Zabytek 2012. Dodatkowo warto zobaczyć Kościół Ewangelicko-Augsburski z 1819 r. w Ozimku - znakomite dzieło znanego architekta Schinkla oraz Muzeum Hutnictwa w Ozimku.

            Serdecznie zapraszamy do złożenia wizyty w naszej gminie: „Gmina Ozimek - niezwykła w dzień… magiczna nocą”.